Wypełnij formularz,

skontaktujemy się z Tobą!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych
    (pełna treść klauzuli dostępna tutaj).

    Nikomu nie udostępnimy Twoich danych.
    Polityka prywatność.

    W języku angielskim jest 12 czasów, co może mocno zniechęcać do nauki. Nie przejmuj się, są sposoby, aby je przyswoić. Oczywiście nie wszystkie naraz, ale metodą małych kroków. Jak zatem poradzić sobie z angielską gramatyką?

    Pierwsza darmowa lekcja angielskiego przez Skype – do odebrania w zaledwie kilku krokach!

    Zapraszamy do przetestowania naszej wysokiej jakości nauczania języka angielskiego przez Skype za pomocą darmowej lekcji. Aby z niej skorzystać wystarczy wypełnić formularz kontaktowy znajdujący się powyżej lub zadzwonić pod numer +48 606 426 870. Zdajemy sobie sprawę, że z pewnością masz sporo zajęć i jak wszystkim brakuje Ci czasu. Dla Twojej wygody przy telefonie dyżurujemy całą dobę we wszystkie dni tygodnia, możesz zatem zadzwonić o dowolnie wybranej przez siebie godzinie w dowolny dzień (również podczas weekendu)!

    Sprawdź również naszą stronę z nauką języka angielskiego przez skype


    Jakie czasy występują w języku angielskim?

    Zacznijmy od podziału. Na pewno znasz przynajmniej kilka czasów w języku angielskim. To nic, że na razie Ci się mylą. Zaraz wszystko Ci wyjaśnimy. Angielskie czasy to:

    • czasy teraźniejsze: Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous, 
    • czasy przeszłe: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous, 
    • czasy przyszłe: Future Simple, Future Continuous, Future Perfect, Future Perfect Continuous. 

    Od czego zacząć naukę czasów w języku angielskim?

    Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Przyswajanie wszystkich czasów w szybkim terminie może się skończyć co najwyżej zniechęceniem lub frustracją. Jakie zatem czasy opanować na początku?

    Zacznij od tego, co będzie Ci najbardziej potrzebne, aby porozumiewać się w języku angielskim. 

    Present Simple – to czas, który zastosujesz, kiedy mowa o rutynie i codziennych czynnościach. Przyda Ci się, chociażby do tego, aby zapytać o godziny odjazdu autobusu. 

    Present Continuous – za pomocą tego czasu opowiesz o czynnościach, które wykonujesz w tym momencie. Możesz go także użyć, aby zakomunikować, co dzieje się obecnie w Twoim życiu i (uwaga!) wykorzystasz go również, by powiadomić o swoich planach na przyszłość. Naturalnie możesz tu zastosować Future Simple, ale Present Continuous podkreśli, że chodzi o pewne plany, nie o mrzonki. 

    Przejdźmy zatem do przeszłości. Podstawowym czasem jest Past Simple (Past Continuous na razie odpuszczamy). Użyjesz go, aby powiedzieć, co robiłeś wczoraj lub tydzień temu. 

    A co z przyszłością? Mamy jakże znany Future Simple. Dzięki niemu wyrazisz spontaniczne plany – powiesz „ugotuję obiad”, „pójdę do kina”. Jednak wszystko może się jeszcze zmienić, więc warto mieć świadomość, że to tylko teoretyczne plany. 

    Angielskie czasy dla bardziej zaawansowanych

    Dobrze, znasz już podstawowe czasy w języku angielskim. Pytanie, jak ogarnąć pozostałe?

    Pierwszy krok to przyswojenie czasów Present Continuous, Present Simple, Past Continuous i Past Simple. Dlaczego tak? Ponieważ jeśli nauczysz się dwóch pierwszych czasów, reszta pójdzie jak z płatka (są one do siebie podobne pod względem konstrukcji). 

    Przede wszystkim ucząc się pierwszej złotej dwójki, przyswoisz większość czasowników.

    Kolejny krok to nieco cięży kaliber. Bierzemy na tapetę Present Perfect i Present Perfect Continuous. Taka kolejność jest konieczna, bo posługiwanie się wspomnianymi czasami nierozerwalnie wiąże się ze znajomością czasów przeszłych. 

    Potem jest już z górki. Mamy zatem Past Perfect i Past Perfect Continuous. Są to czasy bardzo podobne do Present Perfect i Present Perfect Continuous. Właściwie odróżnia je tylko jeden element. Jeśli znasz pozostałe czasy, z tymi szybko sobie poradzisz. 

    Na koniec wisienka na torcie, czyli przyszłość. Tu występują cztery czasy: Future Simple, Future Continuous, Future Perfect, Future Perfect Continuous. Oczywiście w każdym z tych czasów znajduje się słówko posiłkowe „will”. Jeśli jednak opanowałeś “perfecty”, to z pozostałymi czasami nie będziesz mieć problemu. 

    Pewnie myślisz teraz, że łatwiej napisać o czasach, trudniej jednak zastosować je w praktyce. Nie polecamy Ci metody uczenia się z podręczników. Dlaczego? Bo wkuwanie regułek nie wyjdzie Ci na dobre. Poznawaj angielską gramatykę na podstawie przykładów. Czasy w języku angielskim przenikają się, dlatego warto osadzić je w konkretnych sytuacjach. Poza tym przykłady pobudzają wyobraźnię, więc szybko zapadają w pamięć. 

    Jaka jeszcze jest złota zasada dotycząca nauki czasów (twierdzeń, przeczeń, pytań)? Po prostu pisz. Zapisuj całe zdania w zeszycie lub w edytorze tekstu na komputerze. Po co? Utrwalisz ich konstrukcję i już nigdy nie będziesz mieć z nimi problemu. Łatwe? No pewnie!