Wypełnij formularz,

skontaktujemy się z Tobą!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych
  (pełna treść klauzuli dostępna tutaj).

  Nikomu nie udostępnimy Twoich danych.
  Polityka prywatność.

  Dobra wiadomość jest taka, że w języku angielskim Present Simple jest czasem teraźniejszym prostym, zła natomiast taka, że jest to jeden z 12 czasów, których musisz się nauczyć. Spokojnie. Wszystko w swoim tempie. Zaraz się dowiesz, czym charakteryzuje się czas Present Simple.   Pierwsza darmowa lekcja angielskiego przez Skype – do odebrania w zaledwie kilku krokach!

  Zapraszamy do przetestowania naszej wysokiej jakości nauczania języka angielskiego przez Skype za pomocą darmowej lekcji. Aby z niej skorzystać wystarczy wypełnić formularz kontaktowy znajdujący się powyżej lub zadzwonić pod numer +48 606 426 870. Zdajemy sobie sprawę, że z pewnością masz sporo zajęć i jak wszystkim brakuje Ci czasu. Dla Twojej wygody przy telefonie dyżurujemy całą dobę we wszystkie dni tygodnia, możesz zatem zadzwonić o dowolnie wybranej przez siebie godzinie w dowolny dzień (również podczas weekendu)!

  Sprawdź również naszą stronę z nauką języka angielskiego przez skype  Czas Present Simple – kiedy go zastosujesz?

  Present oznacza teraz, natomiast Simple – oznacza prosty. Jak sama nazwa wskazuje Present Simple to podstawowy czas w języku angielskim. 

  Zastosujesz go zawsze wtedy, kiedy mówisz o swoich nawykach, rutynie, stałych czynnościach. Czasu Present Simple użyjesz, gdy wypowiadasz się na temat stwierdzonych faktów naukowych. Zatem czas ten określa, co dzieje się w Twoim życiu i jest niezmienne, lub co ogólnie dzieje się na świecie. 

  Kiedy natomiast nie użyjesz czasu Present Simple? Wtedy, gdy chcesz powiedzieć, o tym, co będzie działo się w przyszłości (tu istnieją wyjątki) ani o tym, co działo się w przeszłości. 

  Jak już wspomnieliśmy, czas ten znajduje zastosowanie, kiedy mówisz o swoich rutynowych czynnościach, które nie ulegną zmianie ani za tydzień, ani za miesiąc. Mówiąc prościej Present Simple określa czynności wykonywane przez Ciebie ogólnie, ale nie dokładnie w tym momencie. 

  Jaka jest budowa czasu Present Simple?

  Bardzo prosta. Używasz czasownika w czasie teraźniejszym. Nic nie zmieniasz ani nie dodajesz. Present Simple to osoba +  czasownik. 

  Zobaczmy: I drink tea everyday (piję herbatę codziennie), I never play basketball (nigdy nie gram w koszykówkę). 

  Jeśli chodzi o osoby: he, she albo it, musisz pamiętać, że do czasownika dodajemy końcówkę -s lub -es. Jak więc będą wyglądały zdania?

  • He goes to the cinema every month – on chodzi do kina każdego miesiąca
  • She never plays table tennis – ona nigdy nie gra w tenisa

  Wyjątkiem jest tu czasownik have, który w 3 osobie przybiera formę  – has. 

  Present Simple – co musisz wiedzieć?

  Znasz już podstawowe zastosowanie czasu Present Simple. Pora teraz, abyś poznał jeszcze inne jego użycie. Kiedy mówisz o rozkładzie jazdy pociągów lub o planach lekcyjnych, posłużysz się właśnie Present Simple: The lesson starts at eight (lekcja zaczyna się o 8:00). Zdanie to doskonale oddaje rutynę szkolną. Nieważne, czy będzie to za miesiąc, za tydzień, za dwa – lekcja zawsze zaczyna się o 8:00. 

  Natomiast rozkład jazdy pociągów i autobusów to także jakaś rutyna kolei.  

  Charakterystyczną cechą czasu Present Simple są określenia:

  • always – zawsze
  • never – nigdy
  • every week – każdego tygodnia
  • usually – zwykle
  • sometimes – czasami

  Czasu Present Simple użyjesz także, kiedy mówisz o… przyszłości

  Brzmi to oczywiście paradoksalnie w kontekście tego, o czym pisaliśmy wcześniej. Jednak musisz wiedzieć, że użyjesz czasu Present Simple (w przyszłości) tylko wtedy, kiedy masz absolutną pewność, że właśnie tak będzie. Zobacz:

  • Christmas Eve falls on a Monday this year – Wigilia w tym roku wypada w poniedziałek
  • He has a job interview tomorrow – on ma jutro rozmowę o pracę

  Naturalnie niektóre wymienione zdarzenia mogą ulec zmianie w przyszłości, jednak w momencie, kiedy o nich mówisz, pozostaną niezmienne. 

  Przeczenia w czasie Present Simple

  Jeśli chodzi o tworzenie zaprzeczeń w czasie Present Simple, wykorzystuje się czasownik don’t/doesn’t. W odpowiedniej formie postawisz go pomiędzy podmiotem a czasownikiem. W 3 osobie czasownik będzie brzmiał – doesn’t. Natomiast warto wiedzieć, że przy zaprzeczeniach czasownik główny wraca do swojej podstawowej wersji bez e i es. 

  Zobacz:

  • I never drink milk – nigdy nie piję mleka (w zdaniu twierdzącym powiedziałbyś – I always drink milk, stąd widoczna zamiana always na never). 
  • I don’t wake up at 7:30 – nie wstaję o 7:30
  • He doesn’t know that – on tego nie wie

  O czasie Present Simple wiesz sporo. Ciekawostką może okazać się jego zastosowanie, jeśli chodzi o anegdotki i dowcipy. Ich twórcy zgodnie uznają, że w takiej formie bardziej wciągają słuchacza. Jednak tego czasu rzadko używają pisarze i autorzy reportaży. Tu przeważającym czasem jest Past Simple.