Wypełnij formularz,

skontaktujemy się z Tobą!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych
  (pełna treść klauzuli dostępna tutaj).

  Nikomu nie udostępnimy Twoich danych.
  Polityka prywatność.

  Dlaczego Present Perfect jest czasem tak bardzo podchwytliwym? Ponieważ zachowuje się jak czas przeszły, jest natomiast czasem teraźniejszym. I to nie byle jakim czasem, tylko perfekcyjnym (Present – czas, Perfect – perfekcyjny). W czym tkwi jego niezwykłość?  Pierwsza darmowa lekcja angielskiego przez Skype – do odebrania w zaledwie kilku krokach!

  Zapraszamy do przetestowania naszej wysokiej jakości nauczania języka angielskiego przez Skype za pomocą darmowej lekcji. Aby z niej skorzystać wystarczy wypełnić formularz kontaktowy znajdujący się powyżej lub zadzwonić pod numer +48 606 426 870. Zdajemy sobie sprawę, że z pewnością masz sporo zajęć i jak wszystkim brakuje Ci czasu. Dla Twojej wygody przy telefonie dyżurujemy całą dobę we wszystkie dni tygodnia, możesz zatem zadzwonić o dowolnie wybranej przez siebie godzinie w dowolny dzień (również podczas weekendu)!

  Sprawdź również naszą stronę z nauką języka angielskiego przez skype  O czym mówi czas Present Perfect?

  Czas Present Perfect mówi o tym, co zdarzyło się w przeszłości, ale miało wpływ na teraźniejszość. Skupia się więc na rezultacie tego, co zdarzyło się w przeszłości. I nie ma w tym czasie znaczenia, kiedy dana rzecz wydarzyła się w przeszłości, liczy się jej konsekwencja dla teraźniejszości. Pokażmy to na przykładzie: I’ve watched that film – zobaczyłem ten film. Może to być odpowiedź na czyjeś pytanie: czy chcesz iść ze mną do kina? Wtedy Ty  swoją odpowiedzią komunikujesz, że już widziałeś ten film i nie masz zamiaru oglądać go drugi raz. Jak widzisz, nie ma znaczenia, kiedy już widziałeś ten film. Najważniejsze jest to, że obecnie nie chcesz go już oglądać. 

  Jak się tworzy czas Present Perfect?

  Do tworzenia czasu Present Perfect potrzebujemy podmiotu (czyli osoby, która może wykonywać daną czynność), formy have/ has i czasownika w trzeciej formie (I’ve seen – zobaczyłem). Mówiąc krótko – czas Present Perfect to podmiot + have/has + czasownik w trzeciej formie.  

  Sama konstrukcja czasu Present Perfect wydaje się bardzo prosta, jednak jego logika już nie bardzo. No bo czy w języku polskim jasno mówisz o czymś, co się już zdarzyło i ma konsekwencje w teraźniejszości? Nie, po prostu powiesz: i miało to wpływ na jego obecne zachowanie (użyjesz tym samym czasu przeszłego). W angielskim już tak łatwo nie jest. Zobacz zatem sposoby użycia czasu Present Perfect w praktyce:

  • I have told you –  mówiłem ci
  • I have told you many times you sholud do it  – mówiłem ci wiele razy, że powinieneś posprzątać pokój
  • I have broken my leg – złamałem nogę (i konsekwencją tego jest fakt, że noga jest dalej złamana)
  • He has been to Thailand (on był w Tajlandii, czyli poznał kraj, nieważnie, kiedy)

  Jak wyglądają przeczenia w czasie Present Perfect?

  Kiedy tworzysz przeczenia w czasie Present Perfect do posiłkowego have/has dodajesz not. Tylko od Ciebie zależy, czy zastosujesz formę have not/has not, czy skróconą haven’t/hasn’t.