Wypełnij formularz,

skontaktujemy się z Tobą!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych
  (pełna treść klauzuli dostępna tutaj).

  Nikomu nie udostępnimy Twoich danych.
  Polityka prywatność.

  Past Perfect może być dla Ciebie o tyle trudny, że w języku polskim nie ma on swojego odpowiednika. Bywa też nazywany czasem „zaprzeszłym”. Kiedy go zastosujesz?

  Co to jest czas Past Perfect? 

  To jeden z 12 angielskich czasów. Niestety, w tym języku jest ich wiele. Dzięki czasowi Past Perfect utrzymasz chronologię wypowiedzi. Zastosujesz go, kiedy powiesz o czynnościach, które zakończyły się przed inną czynnością lub punktem w czasie w przeszłości. Owym punktem może być konkretna data lub jakieś wydarzenie. Przykład: Andy had broken down after his wife had left him.   Pierwsza darmowa lekcja angielskiego przez Skype – do odebrania w zaledwie kilku krokach!

  Zapraszamy do przetestowania naszej wysokiej jakości nauczania języka angielskiego przez Skype za pomocą darmowej lekcji. Aby z niej skorzystać wystarczy wypełnić formularz kontaktowy znajdujący się powyżej lub zadzwonić pod numer +48 606 426 870. Zdajemy sobie sprawę, że z pewnością masz sporo zajęć i jak wszystkim brakuje Ci czasu. Dla Twojej wygody przy telefonie dyżurujemy całą dobę we wszystkie dni tygodnia, możesz zatem zadzwonić o dowolnie wybranej przez siebie godzinie w dowolny dzień (również podczas weekendu)!

  Sprawdź również naszą stronę z nauką języka angielskiego przez skype  Okoliczniki czasu Past Perfect

  Trudno stworzyć czas Past Perfect bez tych okoliczników:

  • before – zanim, przed, 
  • after – po, 
  • by the end – przed końcem czegoś, 
  • by the time – zanim, przed, 
  • by that time – do tego czasu, 
  • when – kiedy, 
  • how long – jak długo.  

  Jak zbudowany jest czas Past Perfect?

  Zdanie twierdzące w czasie Past Perfect składa się z osoby, czasownika posiłkowego had oraz czasownika nieregularnego odmienionego w III formie (lub czasownika z końcówką –ed, jeśli czasownik jest regularny). Budowa czasu Past Perfect jest taka sama dla wszystkich osób (zawsze występuje had). Warto wspomnieć, że czas ten jest obecnie rzadko używany (poza zdaniami, w których występuje następstwo czasów i mową zależną). Jak zatem będzie wyglądało zdanie w czasie Past Perfect? Zobacz: I had written this letter before you told me to do it (napisałam ten list, zanim mi powiedziałeś, że mam to zrobić). 

  O czym trzeba pamiętać, tworząc zdania w Past Perfect? O tym, że, jak już wspomnieliśmy, jest to czas „przed-przeszły”, więc występuje przeważnie tylko z czasem przeszłym (czy to Simple past, czy Past Simple Continuous). 

  Pamiętaj, że czasy przeszłe w języku angielskim wprowadzają pewien kontekst, a czasu Past Perfect użyjesz, kiedy będziesz chciał jeszcze bardziej cofnąć się w czasie w swojej opowieści. 

  Musisz wiedzieć, że zdania z posiłkowym słowem had, możesz skrócić. Zobacz: I had seen that film before  – I’d seen that film before (widziałem wcześniej ten film). 

  Wbrew pozorom owo ‘d może być mylące, ponieważ  często pochodzi od słowa “would”. Czy jest to had, czy would rozpoznasz po formie czasownika głównego. 

  Jak wyglądają pytania w czasie Past Perfect?

  W czasie Past Perfect pytania tworzy się przez inwersję (przestawienie czasownika posiłkowego przed podmiot). Zobacz:

  • Had you done your homework before you left? – czy odrobiłeś zadanie domowe, zanim wyszedłeś?
  • Had she sold her car before she went abroad?  – czy ona sprzedała swój samochód, zanim wyjechała za granicę?
  • Had they gone out before I came? – czy oni wyszli, zanim przyszedłem?

  Pamiętaj, że w czasie Past Perfect w zdaniach pytających czasownik główny zachowuje formę Past Participle. 

  Przeczenia w czasie Past Perfect

  Przeczenia w czasie Past Perfect tworzy się przez dodanie słówka not do czasownika had. Możesz zastosować formę pełną (had not) lub skróconą (hadn’t). Jak zatem stworzysz przeczenie? Zobacz: Had she not read the contract before she singed it? Nie przeczytała umowy, zanim ją podpisała? I analogicznie: Hadn’t she read the contract before she singed it?

  W zdaniach przeczących podobnie jak w zdaniach pytających czasownik główny zachowuje formę Past Participle. 

  Teoretycznie tworzenia zdań w czasie Past Perfect może wydawać się proste, jednak w praktyce trzeba jeszcze pamiętać o kontekście. Układania poprawnych twierdzeń, pytań i przeczeń można się szybko nauczyć. Sekretem są regularne ćwiczenia, najlepiej wykonywane z native speakerem.