Wypełnij formularz,

skontaktujemy się z Tobą!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych
  (pełna treść klauzuli dostępna tutaj).

  Nikomu nie udostępnimy Twoich danych.
  Polityka prywatność.

  Czas Present Perfect Continuous spędza Ci sen z powiek? Nie musi tak być! Przeczytaj ten artykuł i zrób małą powtórkę. Zapraszamy do lektury.  Pierwsza darmowa lekcja angielskiego przez Skype – do odebrania w zaledwie kilku krokach!

  Zapraszamy do przetestowania naszej wysokiej jakości nauczania języka angielskiego przez Skype za pomocą darmowej lekcji. Aby z niej skorzystać wystarczy wypełnić formularz kontaktowy znajdujący się powyżej lub zadzwonić pod numer +48 606 426 870. Zdajemy sobie sprawę, że z pewnością masz sporo zajęć i jak wszystkim brakuje Ci czasu. Dla Twojej wygody przy telefonie dyżurujemy całą dobę we wszystkie dni tygodnia, możesz zatem zadzwonić o dowolnie wybranej przez siebie godzinie w dowolny dzień (również podczas weekendu)!

  Sprawdź również naszą stronę z nauką języka angielskiego przez skype  Kiedy zastosujesz Present Perfect Continuous?

  Czasu Present Perfect Continuous użyjesz, aby opisać aktywność, która zaczęła się w przeszłości i trwa do chwili obecnej lub właśnie się zakończyła. Podajmy zatem jakiś przykład: Have you been playing computer games all day? – czy cały dzień grasz w gry komputerowe? Czas Present Perfect Continuous zastosujesz także wtedy, kiedy chcesz powiedzieć, że ktoś bardzo dobrze gra w piłkę: He is been playing since he was six (czyli on gra, od kiedy miał 6 lat).

  Na tym jednak nie koniec. Mamy jeszcze czynności, które dopiero co się skończyły. Zapytamy więc: Have you been running? – biegałeś? O kimś, kto jest bardzo zmęczony pracą i z trudem utrzymuje się na nogach, powiemy: I can see you have been working very hard – widzę, że ciężko pracowałeś. 

  Jak wygląda konstrukcja czasu Present Perfect Continuous?

  Jak już się pewnie zorientowałeś, czas Present Perfect Continuous składa się z podmiotu z czasownikiem have been lub has been (w 3 osobie) i czasownika z końcówką -ing. Upraszczając, zdanie wygląda tak: Podmiot + have/has + been + czasownik z -ing. Present Perfect Continuous jest jednym z dłuższych czasów w języku angielskim. Pora na przykłady: I have been waiting – czekam, a w 3 osobie She has been waiting – ona czeka. 

  Wspomnimy o kilku różnicach między językiem polskim a językiem angielskim. W języku polskim powiesz: gramy razem, natomiast w angielskim: We have been playing… Trudne? Na początku na pewno, jednak kluczem do sukcesu jest porzucenie sposobu myślenia w języku polskim. Po prostu przyjmij, że w angielskim masz 12 czasów, a Present Perfect Continuous jest jednym z nich i określa pewien stosunek przeszłości do teraźniejszości. 

  Jak zbudujesz pytania w czasie Present Perfect Continuous?

  Pytania w czasie Present Perfect Continuous zbudujesz, przestawiając podmiot i czasownik have/has. Zobacz: Has she been living in London for more than a year?  – czy ona mieszka w Londynie od ponad roku? Have they been married for 40 years? – czy oni są małżeństwem od 40 lat? Wystarczy, że trochę poćwiczysz i na pewno opanujesz sztukę tworzenia zdań w Present Perfect Continuous. 

  Przeczenia w Present Perfect Continuous

  Tworząc przeczenia w Present Perfect Continuous do czasownika have lub has po prostu dodajesz not. Jak to wygląda? I have not been recording this video for 3 minutes – nie nagrywam tego filmu od 3 minut. Inny przykład to z kolei: She has not palying footbal for many years – ona nie gra w piłkę od wielu lat. 

  Czas Present Perfect Continuous i czasownik modalny must

  Czasownika modalnego must użyjesz w czasie Present Perfect Continuous w sytuacji, kiedy wyciągasz jakiś wniosek: It must have been raining, Alice – na pewno padał deszcz, Alicjo.

  Czas Present Perfect Continuous zastosujesz także wtedy, gdy spekulujesz na temat czyjejś opalenizny: She must have been sitting in the sun all the time – musiała siedzieć na słońcu przez cały czas.  

  Jaki możesz mieć problem z czasem Present Perfect Continuous? Ano taki, że w pewnym momencie zaczniesz się zastanawiać czy użyć tego czasu, czy Present Perfect lub Present Continuous. Nie martw się, wiele wersji w języku angielskim jest poprawnych. Zobacz:

  We are waiting – czekamy (w czasie Present Continuous) i We have been waiting for half an hour – czekamy od pół godziny? Widzisz różnicę? W drugim zdaniu akcentujesz, od jak dawna czekasz. W czasie Present Perfect powiesz: Mary has packed her stuff – Maria spakowała swoje rzeczy (niedawno skończyła), a w czasie Present Perfect Continuous zdanie to będzie wyglądał tak: Mary has been packing her stuff – Maria pakuje swoje rzeczy (od jakiegoś czasu). 

  Jaka jest recepta na udaną naukę czasów w języku angielskim? Ćwiczenia i konwersacje. Tych na naszych kursach Ci nie zabraknie. Spróbuj także samodzielnej nauki – na pewno szybko zauważysz efekty.