Wypełnij formularz,

skontaktujemy się z Tobą!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych
(pełna treść klauzuli dostępna tutaj).


Nikomu nie udostępnimy Twoich danych.
Polityka prywatność.

Jaki powinien być idealny nauczyciel angielskiego?


Czy idealny nauczyciel angielskiego w ogóle istnieje? Czy to ten, który stoi nad Tobą z batem i solidnie karze za każdy błąd? A może ten, z którym rozmawiasz jak z przyjacielem? Znalezienie dobrego lektora to połowa sukcesu w nauce angielskiego, ale też trudne zadanie. Jak to zatem jest z tym nauczycielem angielskiego? Przeczytaj. 

Dlaczego do tej pory nie umiesz angielskiego?

Odpowiedź nasuwa się jedna – bo nie znalazłeś dobrego nauczyciela języka. Na pewno przed Twoimi oczami przesuwa się liczne grono pedagogiczne, wśród którego znajdował się nauczyciel (lub nauczycielka) angielskiego. Być może była to osoba miła i kompetentna, ale nie potrafiła przekazać wiedzy. Właśnie o owo umiejętne dzielenie się swoją wiedzą chodzi. Dobry nauczyciel angielskiego jest pasjonatem, ale także nie brak mu pomysłów, jak zmotywować Cię do samodzielnej pracy. Jakie jeszcze cechy powinien mieć Twój lektor?

Pomysłowość

O pomysłowości już wspominaliśmy, ponieważ to bardzo ważna cecha. Twój nauczyciel musi mieć przede wszystkim wizję kolejnych zajęć i plan, który będzie można w razie potrzeby modyfikować. Pomysłowość wiąże się kreatywnością. Lektor powinien także umieć wybiórczo czerpać z materiałów z różnych źródeł. 

Wróćmy jednak do planowania lekcji. Tylko zajęcia, które kładą nacisk umiejętność słuchania, mówienia i pisania będą efektywne. Nie bez znaczenia jest również schemat lekcji obejmujący wprowadzenie, ćwiczenia, konwersację, omówienie zadania domowego i podsumowanie. Oczywiście profesjonalny nauczyciel potrafi odpowiednio zmienić zadania, tak, abyś wyniósł z zajęć jak najwięcej. 

Pasja

Szukaj nauczycieli-pasjonatów. Tylko tacy są w stanie zarazić Cię swoim entuzjazmem. Chęć do nauki to często u wielu kursantów słomiany zapał. Dobry lektor potrafi wyczuć momenty zniechęcenia i na tyle zainteresować tematem, abyś zapamiętał dane zagadnienie. Nuda to chyba największy wróg nauki angielskiego (lub jakiegokolwiek innego języka). Od pasjonata dowiesz się nie tylko, jak konstruować zdania i stosować dane wyrażenia, ale także jak żyją Anglicy i Amerykanie. Poznasz również mentalność krajów anglojęzycznych. A wszystko to podane w dynamicznej i interesującej formie. Na pewno aż zachce Ci się uczyć angielskiego!

Komunikatywność

Czy wyobrażasz sobie lekcje z nauczycielem, który ani razu się do Ciebie nie uśmiechnie? Nie bardzo, prawda? Otóż lektor powinien być miły i komunikatywny, tak, aby szybko nawiązał z Tobą kontakt. Dobra atmosfera na zajęciach ma kolosalne znaczenie. Osoby, które mają problem z przełamaniem bariery językowej muszą przekonać się nie tylko do samego języka angielskiego, ale także do nauczyciela. Jego zdolności interpersonalne są więc na wagę złota. 

Zaangażowanie

W przypadku pasjonata zaangażowanie jest dość oczywiste. Zdarza się jednak, że nauczyciel lekcje angielskiego traktuje tylko jako sposób, aby zarobić. Nie interesuje go zbytnio, czy nauczysz się danej partii materiału na następne zajęcia i czy samodzielnie będziesz robić powtórki. 

Jeśli zauważysz, że lektor nie cieszy się z Twoich efektów, tylko traktuje je jako Twoją sprawę, czym prędzej go zmień. 

Dobry nauczyciel zmotywuje Cię do nauki, sprawi, że z przyjemnością zanurzysz się w języku. Z chęcią zaczniesz oglądać anglojęzyczne filmy, słuchać podcastów po angielsku, surfować po anglojęzycznych blogach. 

Cierpliwość

Aby nauczać trzeba mieć niejednokrotnie anielską cierpliwość. Uczniowie w różny sposób przyswajają wiedzę. Jedni robią to szybciej, inni wolniej. Jeśli po raz któryś zadasz lektorowi to samo pytanie, nie powinien okazywać Ci swojej frustracji, tylko wyczerpująco na nie odpowiedzieć. Powiemy więcej. Profesjonalny nauczyciel jedną kwestię potrafi wytłumaczyć na kilka różnych sposobów, tak, aby uczeń wybrał dla siebie ten, który najbardziej do niego przemawia lub najłatwiej mu go zapamiętać. 

Tak naprawdę nie istnieje pojęcie idealnego nauczyciela, ponieważ wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy lepsze i gorsze dni. Każdy uczeń będzie też miał inne oczekiwania względem nauki angielskiego. Grunt to znaleźć lektora, który ma przynajmniej kilka z powyższych cech. Jeśli trafisz na lekcje do profesjonalisty, szybko zauważysz efekty nauki.