puzzle w kolorze niemieckiej flagi

Niemiecki przez wiele osób wymieniany jest jako najtrudniejszy z języków nauczanych w szkole. Co sprawia, że zyskuje on taką opinię? Czy rzeczywiście jest taki trudny, jak uważa wiele osób? Przyjrzymy się czynnikom, które odstraszają oraz zachęcają do nauki języka niemieckiego. Język niemiecki wydaje się straszny i nieprzyjazny głównie osobom, które nie miały z nim praktycznie żadnej styczności lub przez swoje negatywne podejście zraziły się nim na samym początku jego nauki. Nierzadko wypowiadamy się na temat języka, przywołując jedynie opinie zasłyszane od swoich znajomych. Należy pamiętać, że to, co innym przychodzi z trudnością, dla nas może być bardzo łatwe i przyjemne.

Trudności pojawiające się w nauce niemieckiego

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z językiem Goethego jako główną trudność wskazują bardzo długie słowa, którymi głównie są rzeczowniki. Jednakże, jeśli poznamy już wystarczającą ilość słówek, rzeczowniki tego typu okażą się dla nas bardzo przejrzyste i proste w konstrukcji. Trudności sprawiają także rodzajniki. Sytuacja, kiedy rzeczownik ma inny rodzaj w języku niemieckim i polskim, może początkowo wydawać się absurdalna i niezrozumiała. Niestety rodzajnika często musimy się uczyć po prostu na pamięć, ponieważ istnieje jedynie kilka zasad go dotyczących. Jeśli chcemy za naukę niemieckiego wziąć się na poważnie, musimy nowych rzeczowników uczyć się zawsze z ich rodzajem. Na pocieszenie należy przytoczyć fakt, że pomyłka rodzajnika podczas rozmowy nie sprawi, że nasz rozmówca nas nie zrozumie. Kolejnym trudnym elementem dla początkujących jest deklinacja przymiotników. Jeśli chcemy opanować ją w stopniu pozwalającym na prowadzanie płynnej rozmowy, musimy po prostu nauczyć się końcówek poszczególnych przypadków przymiotnika na pamięć. Warto w tej kwestii skorzystać z pomocy nauczyciela, tym bardziej że oferowany przez naszą szkołę językową niemiecki przez Skype, nie wymaga wychodzenia z domu.

Dlaczego nie lubisz niemieckiego?

Jak już wspomnieliśmy, Twoje obawy związane z nauką języka niemieckiego, mogą wynikać z tego, że sugerujesz się zasłyszanymi opiniami. Dlaczego tak się dzieje? Twoje obiekcje mogą brać się po prostu z nieznajomości tego języka. A może być nie tylko ładny, ale i romantyczny. Podać Ci przykład? Nesthäkchen – słowo to oznacza dziecko najmłodsze w rodzeństwie, rozpieszczonego benjaminka. Etymologia nesthäkchen jest bardzo ciekawa. Słowo wzięło się od ptaszków (nest to gniazdo) i oznaczało ostatnie wyklute pisklę (küchen – pisklę). Słodkie prawda? To, jak chcesz wiedzieć, dlaczego jeszcze nie lubisz niemieckiego?

Winny nauczyciel

Niestety, ale w większości przypadków winny tego, że nie chcesz uczyć się niemieckiego, jest nauczyciel. Dotyczy to każdego języka obcego, nie tylko niemieckiego. Kiedy trafisz na prawdziwego pasjonata i znawcę danego języka i kultury kraju, wpadniesz po uszy, gwarantujemy Ci, że pokochasz język obcy. 

Aby jednak nie obwiniać tylko i wyłącznie nauczyciela, powiedzmy to jasno – program polskiego szkolnictwa pozostawia wiele do życzenia. Pewnie czułeś się przeciążony nauką i stwierdziłeś, że niemiecki jest poza Twoimi możliwościami. Mamy rację?

Nieodpowiednie materiały

Podręcznik to niestety za mało, aby dobrze nauczyć się niemieckiego. Jeśli będziesz tylko wkuwał regułki i uczył się słówek ze słownika, szybko się zniechęcisz. Warto odkryć bogactwo internetu, jeśli chodzi o naukę niemieckiego. Sporo jest lekcji na YouTube, które zachęcą do nauki – są ciekawe i w przystępny sposób wyjaśniają reguły gramatyczne

Elementy łatwe do nauczenia

Dla wielu uczących się ogromnym plusem języka niemieckiego jest jego prosta składnia. Dzięki usystematyzowanemu szykowi zdania bezproblemowo odnajdziemy rzeczownik i czasownik, co pozwoli nam dalej na szybkie przetłumaczenie reszty zdania. Bardzo łatwa, przynajmniej dla osób znających język polski, jest także deklinacja rzeczownika. W niemieckim mamy bowiem tylko 4 przypadki – mianownik, biernik, dopełniacz i celownik. Wielki plus języka naszych zachodnich sąsiadów stanowi również jego wymowa. Jest dużo prostsza niż ma to miejsce na przykład w przypadku francuskiego i angielskiego. Wymowa w języku niemieckim posiada szereg zasad i reguł, dzięki którym nie powinna przysparzać problemów nawet osobom zupełnie początkującym. Sprawę ułatwia fakt, że zdecydowana większość głosek wymawiana jest w taki sam sposób, jak w języku polskim. Warto także wspomnieć, że niemiecki pochodzi z tej samej rodziny języków, co polski, czyli indoeuropejskiej, dzięki temu dzieli z nim wiele wspólnych wyrazów.

Podsumowując, nauka języka niemieckiego nie jest tak trudna, jak to nie rzadko wydaje się osobom, które nie miały z nim żadnego kontaktu. Oczywiście język ten – jak każdy inny – posiada swoje trudniejsze i łatwiejsze do nauczenia elementy. Jednakże z całą pewnością można powiedzieć, że nie przysparza on problemów, z którymi nie mogłaby sobie poradzić osoba będąca w stanie opanować angielski czy każdy inny europejski język z rodziny indoeuropejskiej.

Co daje nauka języka niemieckiego?

Bardzo wiele. Przede wszystkim masz większe możliwości na rynku pracy. Znajomość języka niemieckiego wpisana do CV na pewno wyróżni Cię na tle innych kandydatów. Dzięki niemieckiemu będziesz mógł pracować w międzynarodowej korporacji, zostać tłumaczem klienta niemieckojęzycznego lub nawet odbyć staż za granicą. 

Niemiecki to drugi przodujący język na świecie. Jeśli planujesz dalekie podróżne, na pewno Ci się przyda. To jeszcze nie koniec zalet tego języka. Niemcy mają bogatą kulturę – wielką literaturę i sztukę. Warto czytać książki w rodzimym języku autora i oglądać niemieckojęzyczne filmy, zanim jeszcze trafią do polskich kin. Co więcej, znając niemiecki, dowiesz się, o czym śpiewają Twoi ulubieni piosenkarze. 

Teraz już chyba nie masz wątpliwości, że warto uczyć się niemieckiego? Mamy nadzieję, że skutecznie odczarowaliśmy ten język.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *