stos książek do nauki języków

Każdy, kto próbował po dłuższej przerwie ponownie uczyć się języka obcego, wie, jak ciężko wrócić do nauki. Język obcy, którego naukę kiedyś już rozpoczęliśmy, ciągle mamy gdzieś w głowie. Istotne jest więc, aby przed dalszym kształceniem, przypomnieć sobie jak najwięcej. Jeśli zastanawiamy się nad powrotem do nauki, z pewnością nie jest to przypadek. Wystarczy prawidłowo zlokalizować motywacje, która nas do tego pcha.

1. Oglądaj ulubione seriale, słuchaj radia

Skutecznym sposobem na powrót do nauki języków obcych jest ponowne osłuchanie się z nimi. W tym celu możemy oczywiście skorzystać z bardzo dobrej metody, jaką bez wątpienia jest oglądanie seriali, filmów lub po prostu obcojęzycznej telewizji. Możemy także wsłuchiwać się w teksty ulubionych piosenek tak, aby zrozumieć je od A do Z. Uczenie się może być bardzo przyjemne – znalezienie interesującego kanału YouTube i regularne oglądanie go to bardzo skuteczny i jednocześnie przyjemny pomysł na ponowne osłuchanie się z językiem. Warto wprowadzać codzienne rytuały – pozwoli to nam na rozpoczęcie długotrwałej, systematycznej pracy. Możemy przykładowo każdego ranka przed wyjściem do szkoły czy pracy słuchać wiadomości w języku obcym.

2. Czytaj prasę oraz książki

Jeśli poranki mamy zarezerwowane na słuchanie radia, wieczory możemy poświęcić na czytanie newsów na ulubionym portalu z wiadomościami. Świetnym pomysłem może być także lektura książek. Oczywiście nie musimy zabierać się od razu za Ulissesa po angielsku. Jeśli nie czujemy się na siłach na czytanie od deski do deski poważnej literatury, zacznijmy od czegoś prostszego. Wiele osób zaczyna przykładowo od Harrego Pottera. Czytanie ma ogromny plus – dzięki niemu szybko i skutecznie przypomnimy sobie składnie języka, którego naukę zaniechaliśmy kilka lat temu.

3. Po prostu rozmawiaj

Obok czytania i słuchania równie ważne, jeśli nie najważniejsze, jest mówienie. Znalezienie odpowiedniego partnera do rozmów może nie być jednak łatwe. Powinna to być bowiem osoba, która językiem obcym władała będzie perfekcyjnie. W innym przypadku możemy powielać jej błędy. Jeśli mamy czas i pieniądze, udajmy się na wakacje do kraju, w którym rozmawia się w interesującym nas języku. W ten sposób otoczymy się nim z każdej strony. Aby cokolwiek załatwić, będziemy musieli mówić, a o to przecież nam chodzi.

4. Nie zapominaj o nauce

Nie zapominajmy o materiałach typowo naukowych. Odświeżmy stare notatki, przejrzyjmy podręczniki i ćwiczenia. Po solidnych powtórkach, znając już dokładny poziom swojej wiedzy, możemy zapisać się do szkoły językowej, która pozwoli nam wyjść na poziom językowy nieosiągalny jedynie poprzez oglądanie filmów czy telewizji. Jeśli nie chcemy lub nie możemy aż tak się angażować, istnieje rozwiązanie pochłaniające mniej czasu oraz pieniędzy. Wykorzystajmy dobrodziejstwa internetu i zapiszmy się na naukę języka przez Skype z profesjonalnym lektorem. Zajęcia tego typu pozwolą nam na uniknięcie błędów językowych związanych z akcentem i wymową. Lektor na bieżąco będzie mógł bowiem korygować wszelkie nasze pomyłki.

5. Zastanów się, dlaczego przerwałeś naukę

Nie ma sensu zabierać się za naukę języka obcego od nowa, jeśli nie przemyślisz, dlaczego ją przerwałeś. Nie mamy tu na myśli przyczyn typowo ekonomicznych, takich jak brak pieniędzy i czasu, ale raczej chodzi nam o sposób nauki. Być może uczyłeś się, “wkuwając” słówka i reguły gramatyczne, a nauka nie była dla Ciebie przyjemnością. Teraz jesteś już starszy i bogatszy o nowe doświadczenia. Na pewno doskonale wiesz, jak chciałbyś się uczyć. Dzięki tym przemyśleniom lepiej przygotujesz się na nowe wyzwania językowe. 

6. Nie kupuj wszystkich pomocy

Kiedy odświeżasz swój język, łatwo wpaść w zakupowy szał. Bo przecież zależy Ci na tym, aby jak najszybciej przyswoić zapomniany materiał. Nie tak szybko! Nie kupuj wszystkich podręczników i fiszek, jakie tylko wpadną Ci w ręce. Skup się na jednym podręczniku wybranym przez nauczyciela i książce do nauki gramatyki. Tyle wystarczy. Jeden sumiennie “przerobiony” skrypt jest lepszy niż kilka tylko przejrzanych. 

7. Daj sobie czas

I nie frustruj się. Powrót do umiejętności językowych sprzed lat zajmie trochę czasu. Cóż z tego, że będziesz uczył się 100 słówek dziennie, skoro po kilku dniach dopadnie Cię brak motywacji. Stopniowo odświeżaj słownictwo. Zresztą nauczyciel na pewno podpowie Ci, jakie programy online do nauki słówek i słowniki są najlepsze. Na początek dobrze jest przyswajać 5 słówek dziennie. Jeśli pomnożysz je przez ilość dni w roku, otrzymasz ładną sumkę. Tyle wystarczy, by powrócić do umiejętności sprzed przerwy.

Ponowna nauka języka obcego może być wyzwaniem, ale kluczem jest odpowiednie podejście i motywacja. Zapisz się na kurs, znajdź partnera do rozmów lub po prostu sięgnij po książkę – każdy krok przybliża Cię do biegłości językowej!