Wypełnij formularz,

skontaktujemy się z Tobą!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych
  (pełna treść klauzuli dostępna tutaj).

  Nikomu nie udostępnimy Twoich danych.
  Polityka prywatność.


  Czasowniki frazalne (Phrasal Verbs) w języku angielskim to istna zmora. Przecież nigdy nie wiadomo, co dany czasownik oznacza w zdaniu. Łatwo zatem już nie tylko o zwykłą pomyłkę, ale o językowy lapsus. Spokojnie, to tylko wygląda tak strasznie. Pokażemy Ci, jak metodą małych kroków skutecznie nauczyć się czasowników frazalnych. 

  Pierwsza darmowa lekcja angielskiego przez Skype – do odebrania w zaledwie kilku krokach!

  Zapraszamy do przetestowania naszej wysokiej jakości nauczania języka angielskiego przez Skype za pomocą darmowej lekcji. Aby z niej skorzystać wystarczy wypełnić formularz kontaktowy znajdujący się powyżej lub zadzwonić pod numer +48 606 426 870. Zdajemy sobie sprawę, że z pewnością masz sporo zajęć i jak wszystkim brakuje Ci czasu. Dla Twojej wygody przy telefonie dyżurujemy całą dobę we wszystkie dni tygodnia, możesz zatem zadzwonić o dowolnie wybranej przez siebie godzinie w dowolny dzień (również podczas weekendu)!

  Sprawdź również naszą stronę z nauką języka angielskiego przez skype


  Dlaczego czasowniki frazalne są trudne?

  Czasowniki frazalne składają się z dwóch lub trzech wyrazów. Pierwszy z nich to przeważnie prosty czasownik (give, look, take), a drugi przyimek (with, at) lub przysłówek (along, across). 

  Jaki jest problem z czasownikami frazalnymi? Taki, że jeden z nich może mieć mnóstwo różnych znaczeń. Czy jest zatem jakieś światełko w tunelu, coś, co sprawi, że można je opanować? Oczywiście, przecież niejedna osoba perfekcyjne nauczyła się angielskiego. Jeśli zastosujesz się do poniższych zasad, szybko przyswoisz angielskie związki frazeologiczne. 

  Wybierz najważniejsze czasowniki frazalne

  Lista czasowników frazalnych jest bardzo długa, dlatego nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Na początku naucz się tych najbardziej popularnych. Będą to przeważnie proste związki frazeologiczne z czasownikami takimi jak: wake-up, give-up, make-up. 

  Kluczem do sukcesu w opanowaniu czasowników frazalnych jest systematyczność. 15 minut dziennie i powtórka powinny wystarczyć. Nie ucz się jednak kilkunastu czasowników frazalnych dziennie. Zacznij od kilku. W tym wypadku warto postawić na jakość, a nie na ilość.  

  Naturalnie, dla każdej osoby, która uczy się angielskiego, lista popularnych czasowników frazalnych będzie trochę inna. Wiele zależy od branży, w której pracujesz lub od tego, do jakich celów potrzebujesz konkretnej wiedzy. Jeśli sporo podróżujesz, postaw na czasowniki frazalne związane z turystyką, zwiedzaniem, zabytkami. Natomiast kiedy pracujesz w gastronomii, przydadzą Ci się związki frazeologiczne dotyczące kuchni, gotowania, obsługi klientów i tak dalej. 

  Pogrupuj czasowniki frazalne według tematów

  Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest nauka angielskich związków frazeologicznych „jak leci”, czyli alfabetycznie. W ten sposób szybko dopadnie Cię frustracja. Pogrupuj czasowniki frazalne na konkretne tematy – dotyczące, wakacji, życia codziennego, sportu, relacji. I pamiętaj – ucz się tylko kilku dziennie. 

  Zastosuj czasowniki frazalne w praktyce

  Skoro już podjąłeś wysiłek nauki języka angielskiego, pora zrobić kolejny krok naprzód i zastosować wiedzę w praktyce. Czasowników frazalnych możesz użyć w konkretnych sytuacjach. Najlepiej w wyobraźni zarysuj sobie jakąś scenkę i zacznij ją spisywać z zastosowaniem wspomnianych związków frazeologicznych. Oczywiście świetnie gdybyś mógł wykorzystać je w realnym, codziennym życiu. Być może spotkasz obcokrajowca i zwrócisz się do niego, wplatając w zdanie czasownik frazalny? Śmiało! Do odważnych świat należy. 

  Ucz się czasowników frazalnych z kontekstu

  W angielskim języku urzędowym raczej nie znajdziesz czasowników frazalnych. Są charakterystyczne dla potocznej mowy. Nie martw się jednak. To dobra wiadomość. Oznacza, że czasowników frazalnych nauczysz się z filmów, książek, podcastów. Ważne, aby przyswajać całe zwroty osadzone w kontekście. Zapisuj usłyszane zdania w zeszycie i ucz się ich na pamięć.  

  Nie tylko zapisuj czasowniki frazalne, ale także je utrwalaj. Pomogą Ci w tym przeróżnego rodzaju ćwiczenia, quizy, zabawy. Bez problemu znajdziesz je w sieci. Jeśli już czujesz się na tyle mocny z czasowników frazalnych, pora uruchomić wyobraźnię i układać historyjki z ich wykorzystaniem. Jeśli to zadanie Cię przerasta, zawsze możesz sięgnąć po ciekawe komiksy. Nie, one nie są tylko dla dzieci. To prawdziwa kopalnia czasowników frazalnych. Taki sposób nauki jest nie tylko przyjemny, ale jeszcze efektywny. Zatem do dzieła!