Wypełnij formularz,

skontaktujemy się z Tobą!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych
    (pełna treść klauzuli dostępna tutaj).

    Nikomu nie udostępnimy Twoich danych.
    Polityka prywatność.

    Początki nauki każdego języka wydają się ciężkie. W przypadku języków słowiańskich jest jednak zdecydowanie łatwiej. Podobieństwa w rosyjskim i polskim znacznie ułatwiają sprawę. Od nauki języka używanego Dostojewskiego i Puszkina często odpycha nas cyrylica. Jednakże jej nauczenie nie powinno sprawiać problemu. Szybkim sposobem nauki alfabetu rosyjskiego jest zapisywanie polskich rzeczowników cyrylicą. Nauczenie się jej w stopniu pozwalającym na w miarę płynne czytanie i pisanie nie powinno zając więcej niż kilka dni przy intensywności rzędu 2-3 godzin ćwiczeń dziennie.

    1. Słownik

    Warto zainwestować i kupić gruby słownik zawierający jak najwięcej haseł. W sklepach internetowych oraz antykwariatach znajdziemy mnóstwo używanych pozycji w bardzo rozsądnej cenie, dlatego nie warto decydować się na zakup nowego egzemplarza. Jeśli poszukujemy na szybko tłumaczenia pojedynczego słówka, śmiało możemy korzystać z internetowych słowników takich jak na przykład pons.pl. Nie warto z kolei korzystać z Google Translatora. Poziom tłumaczeń z polskiego na rosyjski jest bardzo niski. W drugą stronę jest trochę lepiej, lecz sugerowanie się narzędziem od Google nie stanowi najlepszego pomysłu.

    2. Podręcznik

    Zdecydowanie warto zacząć od podręcznika dla początkujących – mogą to być przykładowo trzytomowe Новые встречи. Dokładne zaznajomienie się z jego treścią spokojnie pozwoli nam na opanowanie podstaw rosyjskiego. Oczywiście na rynku dostępnych jest jeszcze wiele innych pozycji. Jednakże powinno unikać się tych maturalnych, ponieważ ich zawartość przygotowuje tylko do egzaminu i pomija znaczną część istotnych elementów języka.

    3. Słuchanie

    Słuchanie to jeden z podstawowych elementów nauki każdego języka. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku rosyjskiego. Dobrym pomysłem będzie słuchanie wiadomości oraz audycji radiowych. Jeśli istnieje taka możliwość, warto wybrać podręcznik z dołączoną płytą cd z nagraniami – np. wspomniane już Новые встречи. Na nieco wyższym poziomie znajomości rosyjskiego dojdzie nam bardzo przyjemny sposób nauki, czyli oglądanie filmów lub seriali.

    4. Czytanie

    Na samym początku najlepiej jest oswoić się z językiem, korzystając z nagrań na płycie dołączonej do podręcznika. Najpierw przeczyta lektor, a potem my. Do nauki czytania można wykorzystać także oferowane przez nas lekcje przez Skype. Lektor będzie bowiem w stanie szybko wyłapać popełniane błędy, których potem ciężko byłoby się pozbyć.

    5. Pisanie

    Po opanowaniu cyrylicy pisanie nie powinno sprawiać większych problemów. Najlepiej będzie zacząć od pisania w alfabecie drukowanym, a dopiero następnie w pisanym. Oczywiście warto nauczyć się także pisać na klawiaturze. Będzie nam do tego potrzebna klawiatura rosyjska, którą łatwo znaleźć można w internecie, lub specjalne naklejki.

    6. Komunikacja

    Mogłoby się wydawać, że bez wychodzenia z domu odbywanie rozmów po rosyjsku może być niestety niewykonalne. W internecie ciężko znaleźć Rosjanina mówiącego po polsku, który będzie z nami rozmawiał przez komunikator. Na szczęście z pomocą przychodzi wspomniana już przez nas usługa, czyli rosyjski przez Skype. Wybierając naukę z wykształconym lektorem, będziemy mieć pewność, że nie popełniamy błędów. Lekcje przez komunikator pozwolą nam na bardzo dobre nauczenie się języka mówionego. Dzięki temu będziemy mogli w przyszłości bez problemów rozmawiać z osobami rosyjskojęzycznymi za pomocą Skype.

    7. Fiszki

    Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć się rosyjskiego przez Skype i stale poszerzać swoje umiejętności. Na pewno pomogą w tym fiszki. Możesz uczyć się z fiszek online (dodatkowym atutem jest wymowa) lub z tradycyjnych fiszek-karteczek. Dobrym pomysłem będzie zainstalowanie w telefonie aplikacji z fiszkami. A jak wygląda sam proces nauki? Kluczem do sukcesu, czyli opanowania języka rosyjskiego bez wychodzenia z domu, jest systematyczność. Nie musisz uczyć się w 2-3 godzin 2 lub 3 razy w tygodniu. Wystarczy 15 minut każdego dnia. 

    8. Filmy

    Oglądanie filmów po rosyjsku to kolejny dobry sposób nauki. Możesz oglądać ulubione seriale lub filmy, które kiedyś zapadły ci w pamięć. Od czasu do czasu sięgnij też po nowości  -warto wiedzieć co słychać w kulturze danego kraju. Jak się uczyć z filmów? Jeśli oglądasz filmy w internecie, zawsze możesz zatrzymać akcję i sprawdzić dane słowo lub wyrażenie w słowniku. Gdy jesteś początkujący, zdecyduj się na wersję z polskimi napisami. Tylko uważaj, aby Twój wzrok zbyt często nie zatrzymywał się na tekście – staraj się mimo wszystko jak najwięcej informacji “wyciągnąć” z dialagów bohaterów. 

    9. Internet

    Internet to źródło wszelkiej wiedzy. Jak możesz uczyć się rosyjskiego z internetu? Czytaj e-gazety. Artykuły po rosyjsku na pewno dostarczą Ci nie tylko wiedzy językowej, ale także i informacji o samym kraju. Możesz też zaangażować się w rozmowy w grupach dyskusyjnych. Poznasz nie tylko ciekawych ludzi, ale i dowiesz się, jak tak naprawdę wygląda język rosyjski w praktyce (nauczysz się języka potocznego i kolokwializmów). W internecie jest wiele rosyjskojęzycznych portali popularyzujących naukę. Dowiesz się z nich o najnowszych rosyjskich badaniach, zgłębiając jednocześnie problemy współczesnego języka rosyjskiego. 

    Słuchaj także podcastów! Pisaliśmy już o nauce rosyjskiego poprzez słuchanie płyt CD. Jednak to dobre na początek. Jest wiele ciekawych podcastów do nauki języka, które tworzą także native speakerzy. 

    Łatwo jest wpaść w językową dumę i stwierdzić, że język rosyjski jest bardzo podobny do polskiego. Aby dobrze się go nauczyć, musisz zmienić nastawianie. Jeśli nauka, to tylko na poważnie. Owszem, na pewno rosyjski będzie Ci o wiele łatwiej opanować niż jakikolwiek inny język, jednak nie osiadaj na laurach. Nauka jest dynamiczna – w języku stale się coś zmienia, warto dlatego przyłożyć się do niej.